|  Łódź - Górna - ul. Broniewskiego 2 paw. 21 (tel. 42 651 02 02 tel. kom. 0 502 678 002)  |

logo

okna

OKNA 

DRZWI

PARAPETY 

 Dobre okna w dobrej cenie

Niezawodne i bezpieczne drzwi

 Funkcjonalne parapety ze stylem

Zasady konserwacji okien PCV

Jak czyścić i pielęgnować okna PCV?

  1. Regularnie oczyszczaj ramy okienne z zabrudzeń. Okna PCV są jednymi z najłatwiejszych w pielęgnacji i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Niemniej, należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu ram okiennych, ponieważ w innym przypadku brud będzie gromadził się w mikroporach powierzchniowych, co może w efekcie doprowadzić do osłabienia struktury okna. Okna z PCV należy czyścić kilka razy w roku – nieco częściej niż okna drewniane.
  2. Stosuj odpowiednie preparaty czyszczące. Polichlorek winylu jest materiałem odpornym na chemikalia i detergenty, jednak w ograniczonym zakresie. Z tego powodu do czyszczenia ram okiennych nie należy stosować preparatów na bazie kwasów, rozpuszczalników czy substancji ściernych. W przeciwnym razie doprowadzimy do powstawania mikroskopijnych uszkodzeń, w które bardzo łatwo będzie wnikał brud i drobne zanieczyszczenia. Popularne mleczka do mycia łazienek spowodują nieestetyczne zmatowienie plastikowej ramy.
  3. Zamiast preparatów chlorowanych wybierz produkty dedykowane oknom PCV. Zawierają one dodatkowy składnik antystatyczny, zapobiegający nadmiernemu elektryzowaniu się powierzchni. Z powodzeniem można także wykorzystać roztwór z sody oczyszczonej, mydła lub płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Pamiętaj, że spirytus i aceton mogą spowodować trwałe uszkodzenie ramy z PCV!
  4. Nie używaj szorstkich i drucianych szczotek. Okna PCV są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak dość łatwo ulegają zarysowaniom. Można tego uniknąć, rezygnując z wykorzystywania szorstkich materiałów do czyszczenia powierzchni. Plastikowe ramy okienne najlepiej jest czyścić miękką ściereczką z mikrofibry, delikatną gąbką lub bawełnianą szmatką. Plastikowe ramy okienne myjemy na mokro, aby zminimalizować przyciąganie kurzu.
  5. Raz w roku sprawdzaj stan uszczelek, okuć i zawiasów. Okna PCV należy raz w roku poddać nieskomplikowanym zabiegom konserwującym. Najważniejszym ich etapem jest sprawdzenie stanu technicznego plastikowych profili oraz metalowych elementów konstrukcyjnych. Uszczelki, okucia i zawiasy trzeba naoliwić, poluzowane części dokręcić, a uszkodzone elementy wymienić. Uszczelki warto zabezpieczyć preparatem glicerynowym lub na bazie żywicy silikonowej z dodatkiem teflonu. Z kolei okucia można naoliwić wazeliną techniczną. Nie zapomnijmy o fachowej regulacji okuć, którą warto wykonać raz w roku.
  6. Pożółkłe ramy plastikowe możesz pomalować lakierem poliuretanowym. Przed malowaniem okno powinno zostać dokładnie umyte oraz odtłuszczone. Szybę należy zabezpieczyć taśmą malarską, a parapet folią. Do nakładania farby można wykorzystać miękki pędzelek, wałek lub wygodny pistolet aerozolowy.